B78108T1182K009
B78108T1182K009
Part Number :
B78108T1182K009
Manufacturer :
EPCOS - TDK Electronics
Description :
FIXED IND 1.8UH 540MA 300MOHM TH
Datasheet :
B78108T1182K009.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
B78108T1182K009
Comments
    B78108T1182K009 Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Series:
    MCC
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    1.8 µH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    540 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    300mOhm Max
    Q@Freq:
    40 @ 7.96MHz
    Frequency-SelfResonant:
    130MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    7.96 MHz