AV1921D512Q04
AV1921D512Q04
Part Number :
AV1921D512Q04
Manufacturer :
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description :
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Datasheet :
AV1921D512Q04.pdf
Category :
Pushbutton Switches
Delivery Services :
AV1921D512Q04
Comments
    AV1921D512Q04 Specifications
    Packaging:
    Tray
    Series:
    AV19
    ProductStatus:
    Active
    MountingType:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Anti-Vandal, Illuminated
    Circuit:
    DPDT
    SwitchFunction:
    On-On
    CurrentRating(Amps):
    3A (AC)
    VoltageRating-AC:
    250 V
    VoltageRating-DC:
    ActuatorType:
    Round, Button, Flush
    ActuatorMarking:
    No Marking
    Color-Actuator/Cap:
    Silver
    IlluminationTypeColor:
    LED, Yellow
    IlluminationVoltage(Nominal):
    12 VDC
    TerminationStyle:
    Solder Lug
    IngressProtection:
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
    Features:
    Spot LED
    PanelCutoutDimensions:
    Circular - 19.20mm Dia