AP7370-18SA-7
AP7370-18SA-7
Part Number :
AP7370-18SA-7
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Description :
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23
Datasheet :
AP7370-18SA-7.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
AP7370-18SA-7
Comments
    AP7370-18SA-7 Specifications
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    18V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    Current-Output:
    300mA
    Current-Quiescent(Iq):
    2.5 µA
    Current-Supply(Max):
    300 µA
    PSRR:
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)