AP7115-28WG-7
AP7115-28WG-7
Part Number :
AP7115-28WG-7
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Description :
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT25
Datasheet :
AP7115-28WG-7.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
AP7115-28WG-7
Comments
    AP7115-28WG-7 Specifications
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.3V @ 150mA
    Current-Output:
    150mA
    Current-Quiescent(Iq):
    80 µA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    70dB (1kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C