AP130-25RG-7
AP130-25RG-7
Part Number :
AP130-25RG-7
Description :
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SC59R
Datasheet :
AP130-25RG-7.pdf
Delivery Services :
AP130-25RG-7
Comments
    AP130-25RG-7 Specifications
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.5V @ 300mA
    Current-Output:
    300mA
    Current-Quiescent(Iq):
    100 µA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    58dB (100Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)