AMSRL16-NNZ
AMSRL16-NNZ
Part Number :
AMSRL16-NNZ
Manufacturer :
aimtec
Description :
DC DC CONVERTER 0.75-5V 80W
Datasheet :
AMSRL16-NNZ.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
AMSRL16-NNZ
Comments
    AMSRL16-NNZ Specifications
    Package/Case:
    SMD
    Packaging:
    Tube
    Series:
    AMSRL16-NZ (16W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Non-Isolated PoL Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    8.3V
    Voltage-Input(Max):
    14V
    Voltage-Output1:
    0.75 ~ 5V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    16A
    Power(Watts):
    80 W
    Voltage-Isolation:
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote Sense
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    Efficiency:
    95%
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    1.30 L x 0.53 W x 0.33 H (33.0mm x 13.5mm x 8.3mm)