AM4T-1203DZ
AM4T-1203DZ
Part Number :
AM4T-1203DZ
Manufacturer :
aimtec
Description :
DC DC CONVERTER +/-3.3V 4W
Datasheet :
AM4T-1203DZ.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
AM4T-1203DZ
Comments
    AM4T-1203DZ Specifications
    Package/Case:
    24-DIP Module
    Packaging:
    Tube
    Series:
    AM4T-Z (4W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    2
    Voltage-Input(Min):
    9V
    Voltage-Input(Max):
    18V
    Voltage-Output1:
    -3.3 ~ 3.3V
    Voltage-Output2:
    -3.3V
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    600mA, 600mA
    Power(Watts):
    4 W
    Voltage-Isolation:
    3.5 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    Efficiency:
    73%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)