AM3N-0505SH52Z
AM3N-0505SH52Z
Part Number :
AM3N-0505SH52Z
Manufacturer :
aimtec
Description :
DC DC CONVERTER 5V 3W
Datasheet :
AM3N-0505SH52Z.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
AM3N-0505SH52Z
Comments
    AM3N-0505SH52Z Specifications
    Package/Case:
    24-DIP Module
    Packaging:
    Tube
    Series:
    AM3N-S-Z (3W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    4.5V
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output1:
    5V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    600mA
    Power(Watts):
    3 W
    Voltage-Isolation:
    5.2 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    Efficiency:
    65%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)