AM2DS-0515DH52Z
AM2DS-0515DH52Z
Part Number :
AM2DS-0515DH52Z
Manufacturer :
aimtec
Description :
DC DC CONVERTER +/-15V 2W
Datasheet :
AM2DS-0515DH52Z.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
AM2DS-0515DH52Z
Comments
    AM2DS-0515DH52Z Specifications
    Package/Case:
    7-SIP Module, 5 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    AM2DS-Z (2W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    2
    Voltage-Input(Min):
    4.5V
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output1:
    15V
    Voltage-Output2:
    -15V
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    66.7mA, 66.7mA
    Power(Watts):
    2 W
    Voltage-Isolation:
    5.2 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 65°C (With Derating)
    Efficiency:
    84%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    0.76 L x 0.28 W x 0.39 H (19.5mm x 7.2mm x 10.0mm)