AM20EW-2415DZ
AM20EW-2415DZ
Part Number :
AM20EW-2415DZ
Manufacturer :
aimtec
Description :
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
Datasheet :
AM20EW-2415DZ.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
AM20EW-2415DZ
Comments
    AM20EW-2415DZ Specifications
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Series:
    AM20EW-Z (20W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    2
    Voltage-Input(Min):
    9V
    Voltage-Input(Max):
    36V
    Voltage-Output1:
    -15 ~ 15V
    Voltage-Output2:
    -15V
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    665mA, 665mA
    Power(Watts):
    20 W
    Voltage-Isolation:
    1.6 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Adjustable Output, Remote On/Off
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    Efficiency:
    89%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)