AM15E-2409DZ
AM15E-2409DZ
Part Number :
AM15E-2409DZ
Manufacturer :
aimtec
Description :
DC DC CONVERTER +/-9V 15W
Datasheet :
AM15E-2409DZ.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
AM15E-2409DZ
Comments
    AM15E-2409DZ Specifications
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Series:
    AM15E-Z (15W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    2
    Voltage-Input(Min):
    18V
    Voltage-Input(Max):
    36V
    Voltage-Output1:
    -9 ~ 9V
    Voltage-Output2:
    -9V
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    830mA, 830mA
    Power(Watts):
    15 W
    Voltage-Isolation:
    1.5 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    Efficiency:
    85%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)