AM10T-4803SZ
AM10T-4803SZ
Part Number :
AM10T-4803SZ
Manufacturer :
aimtec
Description :
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
Datasheet :
AM10T-4803SZ.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
AM10T-4803SZ
Comments
    AM10T-4803SZ Specifications
    Package/Case:
    24-DIP Module
    Packaging:
    Tube
    Series:
    AM10T-Z (10W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    36V
    Voltage-Input(Max):
    75V
    Voltage-Output1:
    3.3V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    3A
    Power(Watts):
    10 W
    Voltage-Isolation:
    1.5 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    Efficiency:
    85%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)