AISC-1008F-1R5J-T
AISC-1008F-1R5J-T
Part Number :
AISC-1008F-1R5J-T
Manufacturer :
Abracon LLC
Description :
FIXED IND 1.5UH 630MA 760MOHM SM
Datasheet :
AISC-1008F-1R5J-T.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
AISC-1008F-1R5J-T
Comments
    AISC-1008F-1R5J-T Specifications
    Package/Case:
    1008 (2520 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    AISC-1008F
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    1.5 µH
    Tolerance:
    ±5%
    CurrentRating(Amps):
    630 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    760mOhm Max
    Q@Freq:
    35 @ 50MHz
    Frequency-SelfResonant:
    190MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    InductanceFrequency-Test:
    7.9 MHz