AC1206FR-07360RL
AC1206FR-07360RL
Part Number :
AC1206FR-07360RL
Manufacturer :
Yageo
Description :
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet :
AC1206FR-07360RL.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
AC1206FR-07360RL
Comments
    AC1206FR-07360RL Specifications
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    AC
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    360 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    TemperatureCoefficient:
    ±100ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Size/Dimension:
    0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
    Height-Seated(Max):
    0.026 (0.65mm)