9250-565-RC
9250-565-RC
Part Number :
9250-565-RC
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 5.6MH 28MA 98.9 OHM TH
Datasheet :
9250-565-RC.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
9250-565-RC
Comments
    9250-565-RC Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    9250
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    5.6 mH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    28 mA
    Current-Saturation(Isat):
    17mA
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    98.9Ohm Max
    Q@Freq:
    44 @ 250kHz
    Frequency-SelfResonant:
    730kHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    InductanceFrequency-Test:
    250 kHz