9250-474-RC
9250-474-RC
Part Number :
9250-474-RC
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 470UH 92MA 9.5 OHM TH
Datasheet :
9250-474-RC.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
9250-474-RC
Comments
    9250-474-RC Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    9250
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    470 µH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    92 mA
    Current-Saturation(Isat):
    58mA
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    9.5Ohm Max
    Q@Freq:
    60 @ 790kHz
    Frequency-SelfResonant:
    5.7MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    InductanceFrequency-Test:
    790 kHz