8121SYW1GE
8121SYW1GE
Part Number :
8121SYW1GE
Manufacturer :
C&K
Description :
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet :
8121SYW1GE.pdf
Category :
Pushbutton Switches
Delivery Services :
8121SYW1GE
Comments
    8121SYW1GE Specifications
    Packaging:
    Tray
    Active
    MountingType:
    Panel Mount, Rear
    Type:
    Standard
    Circuit:
    SPDT
    SwitchFunction:
    On-Mom
    CurrentRating(Amps):
    1A (AC/DC)
    VoltageRating-AC:
    120 V
    VoltageRating-DC:
    28 V
    ActuatorType:
    Round, Plunger
    ActuatorMarking:
    No Marking
    Color-Actuator/Cap:
    White
    IlluminationTypeColor:
    IlluminationVoltage(Nominal):
    TerminationStyle:
    Wire Wrap
    IngressProtection:
    Features:
    Tactile Feedback
    PanelCutoutDimensions:
    Circular - 6.35mm Dia