79F120K-RC
79F120K-RC
Part Number :
79F120K-RC
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 12UH 150MA 2.8 OHM TH
Datasheet :
79F120K-RC.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
79F120K-RC
Comments
    79F120K-RC Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    79F
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    12 µH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    150 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    2.8Ohm Max
    Q@Freq:
    40 @ 2.5MHz
    Frequency-SelfResonant:
    20MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    InductanceFrequency-Test:
    2.5 MHz