70F223AI-RC
70F223AI-RC
Part Number :
70F223AI-RC
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 2.2MH 57MA 45.6 OHM TH
Datasheet :
70F223AI-RC.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
70F223AI-RC
Comments
    70F223AI-RC Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    70F
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Iron
    Inductance:
    2.2 mH
    Tolerance:
    ±5%
    CurrentRating(Amps):
    57 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    45.6Ohm Max
    Q@Freq:
    40 @ 250kHz
    Frequency-SelfResonant:
    960kHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 105°C
    InductanceFrequency-Test:
    250 kHz