5KP36A/54
5KP36A/54
Part Number :
5KP36A/54
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description :
TVS DIODE 36VWM 58.1VC P600
Datasheet :
5KP36A/54.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
5KP36A/54
Comments
    5KP36A/54 Specifications
    Package/Case:
    P600, Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    TransZorb®
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    36V
    Voltage-Breakdown(Min):
    40V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    58.1V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    86.1A
    Power-PeakPulse:
    5000W (5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)