5KP33A/54
5KP33A/54
Part Number :
5KP33A/54
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description :
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600
Datasheet :
5KP33A/54.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
5KP33A/54
Comments
    5KP33A/54 Specifications
    Package/Case:
    P600, Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    TransZorb®
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    33V
    Voltage-Breakdown(Min):
    36.7V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    53.3V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    93.8A
    Power-PeakPulse:
    5000W (5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)