3KP20CA-B
3KP20CA-B
Part Number :
3KP20CA-B
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 20VWM 32.4VC P600
Datasheet :
3KP20CA-B.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
3KP20CA-B
Comments
    3KP20CA-B Specifications
    Package/Case:
    P600, Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    3KP
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    20V
    Voltage-Breakdown(Min):
    22.2V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    32.4V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    92.6A
    Power-PeakPulse:
    3000W (3kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)