2220Y5000564KXT
2220Y5000564KXT
Part Number :
2220Y5000564KXT
Manufacturer :
Knowles Syfer
Description :
CAP CER 0.56UF 500V X7R 2220
Datasheet :
2220Y5000564KXT.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
776
Delivery Services :
2220Y5000564KXT
Comments
    2220Y5000564KXT Specifications
    Package/Case:
    2220 (5750 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    FlexiCap™
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    0.56 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage-Rated:
    500V
    TemperatureCoefficient:
    X7R
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.165 (4.20mm)