20KPA56-B
20KPA56-B
Part Number :
20KPA56-B
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 56VWM 97.23VC P600
Datasheet :
20KPA56-B.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
20KPA56-B
Comments
    20KPA56-B Specifications
    Package/Case:
    P600, Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    20KPA
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    56V
    Voltage-Breakdown(Min):
    59.16V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    97.23V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    218.1A
    Power-PeakPulse:
    20000W (20kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)