1SMB11CAT3G
1SMB11CAT3G
Part Number :
1SMB11CAT3G
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB
Datasheet :
1SMB11CAT3G.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
1SMB11CAT3G
Comments
    1SMB11CAT3G Specifications
    Package/Case:
    DO-214AA, SMB
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    11V
    Voltage-Breakdown(Min):
    12.2V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    18.2V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    33A
    Power-PeakPulse:
    600W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    740pF @ 1MHz
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)