1SMA14AT3G
1SMA14AT3G
Part Number :
1SMA14AT3G
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA
Datasheet :
1SMA14AT3G.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
1SMA14AT3G
Comments
    1SMA14AT3G Specifications
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    14V
    Voltage-Breakdown(Min):
    15.6V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    23.2V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    17.2A
    Power-PeakPulse:
    400W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    800pF @ 1MHz
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)