1PMT16AT1G
1PMT16AT1G
Part Number :
1PMT16AT1G
Manufacturer :
onsemi
Description :
TVS DIODE 16VWM 26VC POWERMITE
Datasheet :
1PMT16AT1G.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
1PMT16AT1G
Comments
    1PMT16AT1G Specifications
    Package/Case:
    DO-216AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    16V
    Voltage-Breakdown(Min):
    17.8V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    26V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    Power-PeakPulse:
    1000W (1kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)