1N5908RL4
1N5908RL4
Part Number :
1N5908RL4
Manufacturer :
onsemi
Description :
TVS DIODE 5VWM 8.5VC AXIAL
Datasheet :
1N5908RL4.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
1N5908RL4
Comments
    1N5908RL4 Specifications
    Package/Case:
    DO-201AD, Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series:
    Mosorb™
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    5V
    Voltage-Breakdown(Min):
    6V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    8.5V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    Power-PeakPulse:
    1500W (1.5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 175°C (TJ)