1812AC103MAT1A
1812AC103MAT1A
Part Number :
1812AC103MAT1A
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Description :
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Datasheet :
1812AC103MAT1A.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
1812AC103MAT1A
Comments
    1812AC103MAT1A Specifications
    Package/Case:
    1812 (4532 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage-Rated:
    1000V (1kV)
    TemperatureCoefficient:
    X7R
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.181 L x 0.126 W (4.60mm x 3.20mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.087 (2.20mm)