1.5SMC39A M6G
1.5SMC39A M6G
Part Number :
1.5SMC39A M6G
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor Corporation
Description :
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO214AB
Datasheet :
1.5SMC39A M6G.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
1.5SMC39A M6G
Comments
    1.5SMC39A M6G Specifications
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    1.5SMC
    ProductStatus:
    Discontinued at Mosen
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    33.3V
    Voltage-Breakdown(Min):
    37.1V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    53.9V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    29A
    Power-PeakPulse:
    1500W (1.5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)