15KP220C
15KP220C
Part Number :
15KP220C
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 220VWM 373.8VC P600
Datasheet :
15KP220C.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
15KP220C
Comments
    15KP220C Specifications
    Package/Case:
    P600, Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    15KP
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    220V
    Voltage-Breakdown(Min):
    231.53V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    373.8V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    Power-PeakPulse:
    15000W (15kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)