15KP100C
15KP100C
Part Number :
15KP100C
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 100VWM 170.1VC P600
Datasheet :
15KP100C.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
15KP100C
Comments
    15KP100C Specifications
    Package/Case:
    P600, Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    15KP
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    100V
    Voltage-Breakdown(Min):
    104.9V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    170.1V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    Power-PeakPulse:
    15000W (15kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)