1206N2R7C251CT
1206N2R7C251CT
Part Number :
1206N2R7C251CT
Manufacturer :
Walsin Technology Corporation
Description :
MLCC 2.7PF 250V NPO 1206
Datasheet :
1206N2R7C251CT.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
1206N2R7C251CT
Comments
    1206N2R7C251CT Specifications
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    2.7 pF
    Tolerance:
    ±0.25pF
    Voltage-Rated:
    250V
    TemperatureCoefficient:
    C0G, NP0
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    SMPS Filtering
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.035 (0.90mm)