1206AC101KAT2A
1206AC101KAT2A
Part Number :
1206AC101KAT2A
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Description :
CAP CER SMD
Datasheet :
1206AC101KAT2A.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
1206AC101KAT2A
Comments
    1206AC101KAT2A Specifications
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    100 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage-Rated:
    1000V (1kV)
    TemperatureCoefficient:
    X7R
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.071 (1.80mm)