100A150JT150XT
100A150JT150XT
Part Number :
100A150JT150XT
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Description :
CAP CER 15PF 150V P90 0505
Datasheet :
100A150JT150XT.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
100A150JT150XT
Comments
    100A150JT150XT Specifications
    Package/Case:
    0505 (1313 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    Porcelain Superchip® ATC 100A
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    15 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage-Rated:
    150V
    TemperatureCoefficient:
    P90
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss, Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.057 (1.45mm)