08051A1R2CAT4A
08051A1R2CAT4A
Part Number :
08051A1R2CAT4A
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Description :
CAP CER 1.2PF 100V C0G/NP0 0805
Datasheet :
08051A1R2CAT4A.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
08051A1R2CAT4A
Comments
    08051A1R2CAT4A Specifications
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    1.2 pF
    Tolerance:
    ±0.25pF
    Voltage-Rated:
    100V
    TemperatureCoefficient:
    C0G, NP0
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.25mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.037 (0.94mm)