05085E104ZAT2W
05085E104ZAT2W
Part Number :
05085E104ZAT2W
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Description :
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 0508
Datasheet :
05085E104ZAT2W.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
05085E104ZAT2W
Comments
    05085E104ZAT2W Specifications
    Package/Case:
    0508 (1220 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    -20%, +80%
    Voltage-Rated:
    50V
    TemperatureCoefficient:
    Z5U
    OperatingTemperature:
    10°C ~ 85°C
    Features:
    Low ESL (Reverse Geometry)
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.049 L x 0.079 W (1.25mm x 2.00mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.037 (0.94mm)