0410CDMCBDS-1R2MC
0410CDMCBDS-1R2MC
Part Number :
0410CDMCBDS-1R2MC
Manufacturer :
Sumida America Components Inc.
Description :
FIXED IND 1.2UH 3.6A 49 MOHM SMD
Datasheet :
0410CDMCBDS-1R2MC.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
0410CDMCBDS-1R2MC
Comments
    0410CDMCBDS-1R2MC Specifications
    Package/Case:
    2-SMD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    0410CDMCB/DS
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Wirewound
    Material-Core:
    Inductance:
    1.2 µH
    Tolerance:
    ±30%
    CurrentRating(Amps):
    3.6 A
    Current-Saturation(Isat):
    2.6A
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    49mOhm
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 105°C
    InductanceFrequency-Test:
    100 kHz